Česká národní banka, která je taktéž centrální bankou celé České republiky, má několik velice vážných úkolů pro udržení státem dané finanční politiky. Těmi úkoly jsou například správa měnové politiky, dohled nad finančním trhem, vydávání a stahování bankovek a mincí, správa devizových rezerv státu, stanovení pravidel provádění platebního styku mezi bankami a nebankovními subjekty a nesmíme opomenout na poslední, neméně důležitý fakt, že je taktéž bankou státu. Všechny tyto povinnosti jsou ale základy, které se dále rozvětvují na jednotlivé, dílčí úkoly, kam patří každodenní tvorba kurzovního lístku ČNB, o kterém si tu nyní povíme více.
Kurzovní lístek ČNB je aktualizován každý den. Co se na něm ale nachází? Především tedy vývoj kurzů cizích měn. Obsahuje tak samozřejmě euro, ale také měny ostatních evropských zemí, které stále mají svojí měnu, a nebo nejsou součástí Evropské unie. Nyní se s těmito případy můžeme setkat v zemích jako je například Lotyšsko, Litva, Švýcarsko, Norsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a další. Samozřejmě obsahuje americký dolar, jihoafrický rand, brazilský real a měny asijských zemí jako například Indonesie, Japonsko, Čína, Thajsko a další.
Tyto kurzy devizového trhu jsou stanovovány Českou národní bankou, která pravidelně monitoruje vývoj měn na mezibankovním devizovém trhu – kurzy měn, které se nacházejí na kurzovním lístku ČNB, odpovídají tomu, jak se s jednotlivými měnami obchodovalo na devizovém trhu ve 14:15 místního času! Kurzovní lístek ČNB je tak pravidelně aktualizován a stanovován vždy ve 14:15 s platností na daný den, kdy je zveřejněn.
Samotný kurzovní lístek ČNB obsahuje tyto informace: kód měny, název měny, země, která danou měnu používá, její kurz, změna z předešlého dne, její vývoj a množství v porovnání s českou měnou.